Na skróty

28.03.2018 Wielkanoc
23.03.2016 Wielkanoc
15.07.2015 Norma ISO 9001:2015

Akredytacja - Certyfikacja

25.02.2014

Certyfikacja systemów zarządzania to jeden z wymogów na obecnym rynku. Certyfikacja to poświadczenie, że dana organizacja działa zgodnie z właściwym kodeksem postępowania, standardem oraz pozostałymi wymogami regulacyjnymi. Działanie prowadzące do certyfikacji może służyć wewnętrznie organizacji do doskonalenia jej na każdym szczeblu zarządzania. Zanim jednak przejdziemy do certyfikacji systemu zarządzania, warto sprawdzić z kim będziemy współpracować tj. czy dana jednostka posiada akredytację. Bardzo często poza logotypem jednostki certyfikującej na jej stronie odnaleźć możemy skrót IAF.

IAF odnosi się do międzynarodowej organizacji zrzeszającej jednostki akredytujące. Członkami Internacional Accreditation Forum, Inc. są krajowe jednostki akredytujące z całego świata, przedstawiciele przemysłu, a także przedstawiciele jednostek certyfikujących. Podstawowe zadania tej organizacji to rozwój światowego programu oceny zgodności, wspieranie handlu zgodnie z [World Trade Organization] oraz usuwanie barier w handlu. Wszystko to, jest możliwe dzięki wielostronnym uznawaniu IAF [Multilateral Recognition Arragement – IAF MLA]. Porozumienie MLA oparte jest na równoważności programów akredytacji prowadzonych przez zrzeszone w IAF jednostki akredytujące. Ponadto, celem IAF jest także opracowanie skutecznego systemu, którego priorytetową rolą jest uznawanie certyfikacji na całym świecie, czyli certyfikat wydany przedsiębiorcy przez akredytowane jednostki w jednej części świata, będzie akceptowalny w każdej innej części świata.

Kolejnym elementem na jaki powinniśmy zwrócić uwagę jest organizacja jednostki certyfikującej. Dokonując wyboru jednostki powinniśmy zwrócić uwagę na następujące czynniki min. doświadczenie i wiedzę w danym sektorze, szkolenia i kwalifikacje Auditorów, a także renomę jednostki oraz jej sposób funkcjonowania na rynku. Będąc potencjalnym klientem powinniśmy uzyskać kompleksową odpowiedź na wyżej wymienione zagadnienia. 

Jednostki certyfikujące prowadzą swoje działania w oparciu o standard ISO /IEC 17021 ["Ocenę zgodności. Wymagania dla jednostek prowadzących auditowanie i certyfikację systemów zarządzania"] zatem 6 złotych zasad powinno towarzyszyć jednostkom w funkcjonowaniu na globalnym rynku należą do nich: bezstronność, kompetencje, odpowiedzialność, otwartość, zaufanie poufności oraz reagowanie na skargi. Dzięki tym zasadom, jakość usług certyfikujących znacznie wzrasta, a Klient otrzymuje sprawdzony pakiet usług. Współpraca z akredytowaną jednostką certyfikacyjną to pewność realizacji usługi, spełnienie wymagań Klienta, dostęp do rynków zagranicznych, pomoc w określeniu najlepszych praktyk, branżowość i znajomość rynku, a także transfer wiedzy oraz wiarygodność.

 Jeżeli chcesz się dowiedzieć, czy dany kraj ma organ akredytacyjny wejdź na stronę IAF  www.iaf.nu.

Nasza jednostka DAS Certification Ltd. jest niezależną  jednostką certyfikującą systemy zarządzania posiadającą uznawaną na całym świecie akredytację UKAS - Zapraszamy do współpracy !

Znajdziesz nas:

http://www.iaf.nu/articles/IAF_MEM_United_Kingdom/111

http://www.ukas.com/about/about-accreditation/

 

 

Wróć

Ważne! Nasza strona internetowa stosuje pliki cookies, tzw. ciasteczka. Kliknij "Zgadzam się", aby niniejsza informacja nie pojawiała się lub kliknij "Polityka prywatności", aby dowiedzieć się więcej.
Polityka prywatności Zgadzam się