Na skróty

28.03.2018 Wielkanoc
23.03.2016 Wielkanoc
15.07.2015 Norma ISO 9001:2015

Kilka słów na temat ISO 45001

21.03.2018

ISO 45001

Jednym z najistotniejszych problemów w większość firm, jest zapewnienie zdrowia i bezpieczeństwa pracownikom. ISO 45001 określa minimalny standard praktyki, której głównym celem jest ochrona pracowników na całym świecie.

Według Międzynarodowej Organizacji Pracy (ILO), statystyki są przerażające - obecnie ponad 2,78 miliona zgonów rocznie ma związek z wypadkami przy pracy lub jest konsekwencją chorób zawodowych. Ponadto, liczba nieśmiertelnych urazów i chorób  wynosi aż 374 miliony rocznie. Ma to ogromny wpływ na rodziny, społeczeństwo oraz generuje niewspółmiernie duże koszty dla biznesu i gospodarki.

Norma ISO 45001  systemy zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy – wymagania, jest pierwszą międzynarodową normą, która tworzy ramy dla zwiększenia bezpieczeństwa, zmniejszenia ryzyka w miejscu pracy oraz dla poprawy zdrowia i dobrego samopoczucia pracowników w pracy.  Norma wskazuje narzędzia, które umożliwiają  organizacji proaktywną poprawę wyników w zakresie BHP, zapewniając solidny i skuteczny zestaw procesów poprawiających bezpieczeństwo pracy w globalnym łańcuchu dostaw.

Dla kogo przeznaczona jest norma ISO 45001?
Norma ISO 45001 ma zastosowanie we wszystkich organizacjach, niezależnie od  ich wielkości, charakteru działalności, czy branży. Norma została tak zaprojektowana, aby móc ją integrować z istniejącymi procesami zarządzania w organizacji.

Jakie są korzyści dla mojej firmy?
Norma ISO 45001 umożliwia organizacjom wdrożenie systemu zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy (BHP). Ponadto norma ISO 45001 pomaga w zarządzaniu ryzykiem związanym z BHP oraz pomaga ulepszyć wyniki w zakresie BHP poprzez opracowanie i wdrożenie skutecznych polityk i celów w organizacji.

 

Kluczowe potencjalne korzyści wynikające z zastosowania normy obejmują:

  • ograniczenie incydentów w miejscu pracy
  • zmniejszenie absencji i rotacji personelu, co w konsekwencji prowadzi do zwiększenia wydajności
  • obniżenie kosztów składek ubezpieczeniowych
  • stworzenie kultury zdrowia i bezpieczeństwa, w której pracownicy są zachęcani do podjęcia aktywnej roli w tworzeniu BHP w organizacji
  • wzmocnione przywództwo, poprzez proaktywną poprawę wydajności BHP
  • umiejętność spełnienia wymagań prawnych i regulacyjnych
  • zwiększony prestiż, reputację organizacji  oraz poprawa morale pracowników

 

Czym różni się od innych norm BHP?
Norma ISO 45001 została opracowana z uwzględnieniem powiązanych standardów, takich jak OHSAS 18001, zarządzanie bezpieczeństwem i higieną pracy, a także wytyczne
ILO-OSH z 2001 r. Międzynarodowej Organizacji Pracy i jest zgodna z międzynarodowymi standardami pracy MOP i konwencjami.

Ponadto, norma ISO 45001 została opracowana w ramach systemu ISO, z udziałem ekspertów z ponad 70 krajów i tworzy międzynarodowe ramy, które uwzględniają interakcję między organizacją a jej otoczeniem biznesowym. ISO 45001 przyjmuje podejście oparte na ryzyku, które zapewnia jego skuteczność i jest stale doskonalone, aby sprostać zmieniającemu się kontekstowi organizacji.

 

Czy mogę zintegrować ISO 45001 z moim istniejącym systemem zarządzania?

Norma ISO 45001 ma struktura nadrzędną (HLS), która jest obecnie wymaganym modelem opracowywania norm dla systemów zarządzania (identyczne tytuły poszczególnych punktów, wspólna terminologia i podstawowe definicje). Jest to szczególnie istotne i korzystne dla tych organizacji, które posiadają lub planują integrację różnych systemów zarządzania, szczególnie z normą ISO 14001. Norma ISO 45001 zastąpi OHSAS 18001.

 

 

Certyfikacja

Certyfikacja ISO 45001 nie jest wymogiem normy, ale może być przydatnym narzędziem do wykazania, że spełniasz jej kryteria. Jeżeli Twoja organizacja wdrożyła OHSAS 18001 i/lub posiada certyfikat, wówczas posiadasz już pewne niezbędne narzędzia, które pozwolą Twojej organizacji na wdrożenie normy ISO 45001.

(…) Światowi twórcy standardów połączyli siły, aby stworzyć ramy dla bezpieczniejszego miejsca pracy dla wszystkich, niezależnie od sektora, w którym pracujesz i gdziekolwiek pracujesz na świecie. …Mamy nadzieję, że ISO 45001 doprowadzi do poważnych zmian w praktyce w miejscu pracy i zmniejszy tragiczne żniwo wypadków i chorób zawodowych na całym świecie. Nowa norma pomoże organizacjom zapewnić bezpieczne i zdrowe środowisko pracy dla pracowników i wizytujących gości, stale poprawiając wydajność w zakresie BHP  (…) 

David Smith, przewodniczący komitetu ISO / PC 283, który opracował ISO 45001

 

Tekst opracowany na podstawie informacji: https://www.iso.org/iso-45001-occupational-health-and-safety.html

Wróć

Ważne! Nasza strona internetowa stosuje pliki cookies, tzw. ciasteczka. Kliknij "Zgadzam się", aby niniejsza informacja nie pojawiała się lub kliknij "Polityka prywatności", aby dowiedzieć się więcej.
Polityka prywatności Zgadzam się