O normie
Cytując Davida’a Smith przewodniczącego komitetu projektowego ISO / PC 283:
„Światowi twórcy standardów połączyli siły, aby stworzyć ramy dla bezpieczniejszego miejsca pracy dla wszystkich, niezależnie od sektora, w którym pracujesz i gdziekolwiek pracujesz na świecie. …Mamy nadzieję, że ISO 45001 doprowadzi do poważnych zmian w praktyce w miejscu pracy i zmniejszy tragiczne żniwo wypadków i chorób związanych z pracą na całym świecie. Nowy standard pomoże organizacjom zapewnić bezpieczne i zdrowe środowisko pracy dla pracowników i gości, stale poprawiając ich wydajność w zakresie BHP (…)
Najważniejsze różnice pomiędzy standardem OHSAS 18001 a Normą ISO 45001?
- Ujednolicona struktura – (kompatybilność z innymi normami dotyczącymi różnych systemów zarządzania).
- Kontekst Organizacji – Środowisko Organizacji – (wymóg monitorowania wewnętrznych i zewnętrznych czynników, mających wpływ na działalność organizacji i BHP oraz określenie zainteresowanych stron).
- Przywództwo – nowa norma ISO 45001 kładzie duży nacisk na rolę kierownictwa w system zarządzania, w tym w szczególności:
- zapewnienie, ustanowienia polityki BHP;
- zapewnienie zintegrowania wymagań systemu zarządzania BHP z procesami biznesowymi organizacji;
- zapewnianie zasobów niezbędnych do ustanowienia, wdrożenia, utrzymywania i doskonalenia SZBHP;
- przyjęcie odpowiedzialności za zapobieganie wypadkom przy pracy i chorobom związanych z pracą oraz zapewnienie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w miejscu pracy;
- zapewnienie aktywnego współudziału pracowników lub ich przedstawicieli, poprzez wykorzystywanie konsultacji na wszystkich poziomach zarządzania w ramach SZBHP.
- kierowanie i wspieranie osób, które mają wpływ na skuteczność SZBHP.
- Działania odnoszące się do ryzyk i szans. Podczas określenia ryzyk i szans wziąć pod uwagę system zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy, ryzyka i zagrożenia związane z BHP, jak również wymagania prawne.
- Outsourcing poprzez zapewnienie kontroli nad zleconymi funkcjami i procesami.
- Działania zapobiegawcze – w normie ISO 45001 usunięto termin działania zapobiegawcze.
Dla kogo
Organizacje reprezentujące różne dziedziny działalności dążą do zademonstrowania swoim udziałowcom, pracownikom, klientom i pozostałym partnerom zdolności do zarządzania ryzykiem w środowisku pracy.
Bezpieczeństwo i higiena pracy zyskują na znaczeniu, dzięki takim środkom jak: rygorystyczne przepisy, polityka gospodarcza, czy zarządzanie zasobami ludzkimi. Wzrastające zainteresowanie tą kwestią wszystkich zainteresowanych stron rynku sprawia, że niezbędne staje się jednoznaczne zadeklarowanie zaangażowania w sprawy bezpieczeństwa i higieny pracy.
Norma ISO 45001 ma zastosowanie do wszystkich organizacji, niezależnie od ich wielkości, charakteru działalności czy branży. Norma została tak zaprojektowana, aby móc ją integrować z istniejącymi procesami zarządzania w organizacji.
Korzyści
Dlaczego wdrażać i utrzymywać System Zarządzania Bezpieczeństwem i Higieną Pracy?
ISO 45001 umożliwia organizacjom wdrożenie systemu zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy (BHP). Ponadto, standard ISO 45001 pomaga w zarządzaniu ryzykiem związanym z BHP oraz pomaga ulepszyć wyniki w zakresie BHP poprzez opracowanie i wdrożenie skutecznych polityk i celów w organizacji.
Kluczowe potencjalne korzyści wynikające
z zastosowania normy obejmują:
- ograniczenie incydentów w miejscu pracy,
- zmniejszenie absencji i rotacji personelu, co w konsekwencji prowadzi do zwiększenia wydajności,
- obniżenie kosztów składek ubezpieczeniowych,
- stworzenie kultury zdrowia i bezpieczeństwa, w której pracownicy są zachęcani do podjęcia aktywnej roli w tworzeniu BHP w organizacji,
- wzmocnione przywództwo, poprzez proaktywną poprawę wydajności BHP, umiejętność spełnienia wymagań prawnych i regulacyjnych.
Certyfikacja
Certyfikacja Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem i Higieną Pracy w przedsiębiorstwach wynika przede wszystkim z wymagań, jakie stawiają gospodarka wolnorynkowa oraz przepisy prawne, zmieniające się pod wpływem wymagań Unii Europejskiej. ISO 45001 jest kompatybilna z innymi normami i specyfikacjami systemów zarządzania, takimi jak ISO 9001 (Jakość), ISO 14001 (Środowisko) i ISO 27001 (Bezpieczeństwo Informacji). Certyfikacja tych norm może być łączona dzięki audytom zintegrowanym.
Certyfikacja systemu zarządzania ISO 45001 jest dowodem, że organizacja jest zgodna ze specyfikacją, i zapewnia następujące korzyści:
- potencjalne zmniejszenie liczby wypadków;
- potencjalne ograniczenie przestojów i obniżenie związanych z nimi kosztów;
- demonstracja zgodności z prawem i przepisami;
- poświadczenie Państwa troski o bezpieczeństwo i higienę;
- zwiększony dostęp do nowych klientów i partnerów biznesowych;
- lepsze zarządzanie zagrożeniami dla zdrowia i bezpieczeństwa, dzisiaj i w przyszłości;
- potencjalna redukcja kosztów ubezpieczeń zobowiązań publicznych
Jak przebiega proces certyfikacji?
Jakie są warunki certyfikacji?
Warunki przeniesienia certyfikacji