Stosowanie Certyfikacji / Znaku UKAS
(PRZYKŁAD dla ISO 9001)

- Znak powinien być stosowany w połączeniu z nazwą certyfikowanej organizacji wraz z podaniem numeru certyfikatu.
- Znak może być stosowany na materiałach piśmiennych, takich jak papiery listowe, firmowe oraz broszury reklamowe, w połączeniu z międzynarodową normą systemu zarządzania jakością i dla zakresu działalności podanego na certyfikacie.
- Znak z logo UKAS nie może być stosowany na flagach, budynkach, pojazdach, opakowaniach, bezpośrednio na wyrobach lub na materiałach reklamowych jak kalendarze, notesy itp.
- Znak nie może być stosowany dla potrzeb zatwierdzania wyrobu lub usługi oraz na dokumentach takich jak: certyfikaty badań, aprobaty, atesty i certyfikaty zgodności itp.
- Certyfikowana organizacja powinna zaprzestać stosowania znaku uznanego przez Jednostkę Certyfikującą za nieakceptowany.
- Znak może być odtwarzany w dowolnej wielkości pod warunkiem, że układ znaku jest taki sam wraz
z otaczającym go obramowaniem. - W przypadku zawieszenia ważności certyfikatu, certyfikowana organizacja powinna bezwłocznie zaprzestać używania znaku akredytacji na materiałach piśmiennych i reklamowych. Ponowne użycie logo dozwolone jest po uchyleniu zawieszenia certyfikacji przez Rade nadzorczą SN Registrars.
- W przypadku cofnięcia lub wygaśnięcia ważności certyfikatu, certyfikowana organizacja powinna natychmiast zaprzestać używania materiałów pismiennych i reklamowych z logo certyfikacji.
Nieprzestrzeganie warunków certyfikacji
Zawieszenie lub cofnięcie certyfikatu
Jeżeli certyfikowana organizacja zaniedba / nie zastosuje się do: utrzymania zgodności z wymaganiami norm ISO 9001 i/lub ISO 14001 i/lub OHSAS 18001, niniejszych warunków certyfikacji (FMP P24/02) oraz do wymagań handlowych i operacyjnych Jednostki Certyfikującej, wówczas:
- Certyfikowana organizacja jest informowana formalnie: pisemnie / faxem / telefonicznie / pocztą elektroniczną, o wykroczeniu przeciwko warunkom certyfikacji i zobowiązana jest do podjęcia stosownych działań korygujących i poinformowaniu o nich Jednostkę Certyfukującą.
- Jeżeli certyfikowana organizacja odmówi podjecia działań korygujących dla usunięcia niezgodności wobec warunków certyfikacji, wówczas Dyrektor Jednostki Certyfikującej poinformuje certyfikowaną organizację o zawieszeniu certyfikatu początkowo na okres 6 miesięcy. W przypadku niepodjęcia działań korygujących, po upływie 6 miesięcy certyfikowana organizacja jest informowana, że certyfikat został unieważniony
i powinien zostać zwrócony Jednostce Certyfikującej. Jednocześnie certyfikowana organizacja powinna zaprzestać używania znaku jakości SNR-DAS/UKAS oraz znaku jednostki certyfikującej SNR-DAS. - Jeżeli termin auditu kontrolnego przekroczy wymagany umową odstęp (odpowiednio 12 miesięcy i 24 miesiące) od zakończenia Drugiego Etapu auditu certyfikacyjnego oraz jeżeli termin recertyfikacji przekroczy 3 lata, wówczas obowiązują powyższe zasady zawieszenia certyfikatu)