EN 15038 - Jakość Usług Tłumaczeń Pisemnych

O normie

Dla kogo:

EN 15038 ma zastosowanie w branży usług tłumaczeniowych. W branży tej ”jakość” może odnosić się do wielu kwestii i mieć wiele znaczeń, jednak jedno z nich w sposób szczególny pozostaje dla wszystkich związanych z tą branżą najważniejsze - satysfakcja klienta. W celu jej osiągnięcia na możliwie jak najwyższym poziomie, opracowane zostały odpowiednie zasady i mechanizmy pozwalające wdrożyć, a potem oceniać spełnianie przez biura tłumaczeń określonych wymagań.

Opis normy:

EN 15038 Usługi tłumaczeniowe -- Wymagania dotyczące świadczenia usług (ang. Translation services – Service requirements) jest pierwszą normą jakościową, która odnosi się wyłącznie do branży tłumaczeniowej. Określa wymogi świadczenia usług tłumaczeniowych, wyznaczając i ujednolicając standardy procedur dotyczących wykonywania i weryfikacji tłumaczeń, rekrutacji i kompetencji tłumaczy, relacji z klientem, usług dodatkowych, itp.

Norma EN 15038 określa kryteria świadczenia wysokiej jakości usług przez dostawców usług tłumaczeniowych i pokrewnych. EN 15038 nie ma zastosowania do usług tłumaczenia ustnego. Dotyczy to nie tylko samego procesu tłumaczenia, lecz także wszystkich innych aspektów tej usługi, takich jak zapewnienie wysokiej jakości poprzez weryfikację przez innego tłumacza (tzw. zasada drugiej pary oczu), redakcja, standaryzacja i automatyzacja procesów zarządzania bazami terminologicznymi i TM, systemy IT i narzędzia CAT, archiwizacja danych i zarządzanie projektami.

PN-EN 15038 - określa wymagania wobec dostawcy usług tłumaczeniowych odnośnie:
  • zasobów ludzkich
  • zasobów technicznych
  • systemu zarządzania jakością
  • zarządzania realizacją zleceń
  • relacji z klientem
  • procedur obowiązujących przy świadczeniu usług tłumaczeniowych
  • monitorowania i kontroli procesu tłumaczenia
Ważne! Nasza strona internetowa stosuje pliki cookies, tzw. ciasteczka. Kliknij "Zgadzam się", aby niniejsza informacja nie pojawiała się lub kliknij "Polityka prywatności", aby dowiedzieć się więcej.
Polityka prywatności Zgadzam się